DORUK


10 m’den 40 m’ye kadar değişen farklı boylarda balonları içeren bir aerostat ürün ailesidir.

Taktik, Operatif ve Stratejik olmak üzere, üç kategoride çözümleri bulunan DORUK ürün ailesinde, kullanıcının faydalı yük ve irtifa gereksinimleri doğrultusunda uyarlanabilen, farklı modeller yer alır. 1500 m irtifaya çıkabilen, 500 kg'a kadar faydalı yük taşıyabilen ve 1 haftayı aşan sürelerde kesintisiz görev yapabilen DORUK’un su damlası şeklindeki gövde formu, rüzgârın 40 Knot estiği zorlu hava koşullarında bile hava aracının görev yapabilmesine imkân sağlar. DORUK, farklı görev yüklerine özel gondol tasarlama kabiliyetimiz sayesinde, çeşitli görevleri icra edebilir. DORUK, dikey kalkış ve inişin yanı sıra güvenli uçuş yapabilmesini ve park edebilmesini sağlayan ve yine hava aracına özel olarak tasarlayıp ürettiğimiz bir Mobil Demirleme İstasyonu’na sahiptir.

DORUK, bir diğer ürünümüz olan OTONOM GCS yer istasyonu ile birlikte görev yapar. JAUS mimarisi ile uyumlu olan OTONOM GCS; entegre platform kontrolü; tek bir birimden, birden fazla platformun kontrolü; platform durum bilgisinin takibi; operatör uyarılarının üretilmesi ve gösterimi; entegre faydalı yük kontrolü; harita desteği, kayıt tutma ve değiştirilebilir kullanıcı arayüzü gibi kabiliyetlere sahiptir.


DORUK


Kullanıcısına, hava koşullarından asgari seviyede etkilenen, yüksek irtifada uzun süre görev yapabilen, güvenilir, güvenli ve emniyetli bir platform sağlıyor.

Su damlası gövde formuna sahip bir aerostat olan DORUK, rüzgârın saatte 80 km hızla estiği hava koşullarında bile görev yapabilme imkânı sağlıyor. Aerostat sistemlerinde, özellikle kötü hava koşullarında balonun havada kalması ve faydalı yükü durağan bir şekilde tutabilmesi, görev başarımı için kritik öneme sahip. Bu kritik anlarda dahi görevin başarıyla icrası, rüzgâr dayanımı arttıran gövde şekli sayesinde oluyor. Sıcaklık farklılıkları gibi çevresel koşullar, aerostatların gövdelerinde bulunan gazın basıncında değişikliklere yol açıyor. Bu durum ise özellikle iç basınç düşük olursa gövde formunun bozulmasına neden oluyor.

Deniz ve Liman Trafiği

Çevre denizlerde seyreden ve limanlarda demirlemiş gemilerin takibini, kaçakçılık denetimini ve liman güvenliğini, gece-gündüz, kesintisiz olarak gerçekleştirir.

Çevre Koruma

Geniş bir alanı sürekli gözetim altında tutarak orman yangını gibi doğal afetlerin, çevreye verilen zararların tespit edilmesini ve doğal kaynaklardaki değişimin izlenebilmesini sağlar.

Kritik Tesis Güvenliği

24 saat kesintisiz ve etkili gözetlemeye ihtiyaç duyulan; özellikle geniş araziye sahip kritik tesisleri ve çevresini, gözünü kırpmadan izler.

Keşif, Gözetleme, İstihbarat

Elektro-optik, radar, sinyal istihbaratı, akustik sensörler gibi çeşitli görev yüklerinin birlikte ve kesintisiz kullanılması sayesinde, kara ve deniz sınırlarının yanı sıra kritik güvenlik bölgelerinde; keşif, gözetleme, istihbarat imkânı sunar.

Haberleşme

Kapsama alanının veya haberleşme altyapısının yetersiz kaldığı durumlarda, ufuk çizgisini çok daha öteye taşıyarak kapsama alanını geniş bir bölgeye yayar; görevli birimlerin, geniş bir alanda birbiri ile doğrudan haberleşmesini sağlar.

DORUK TAKTİK OPERASYONEL STRATEJİK
Görev Yükü Kapaistesi <80kg 20kg-150kg 80kg-500kg
Operasyonel İrtifa 100 - 500 m (AGL) 300 - 1000 m (AGL) 500 - 1500 m (AGL)
Kesintisiz Uçuş Süresi 1 Hafta 1 - 2 Hafta 2 Hafta
Gondol Modüler Gondol Tasarımı Modüler Gondol Tasarımı Modüler Gondol Tasarımı
Çalışma Sıcaklığı Aralığı -20 ˚C/+55˚C -20 ˚C/+55˚C -20 ˚C/+55˚C
Maksimum Rüzgar Dayanımı 40 Knot 40 Knot 50 Knot
Basınç Dengeleme Sistemi Otomatik Otomatik Otomatik
Balon Uzunluğu 10-17,5 m 18-28 m 32-40 m
Balon Yüksekliği (Park Halinde) 7,5-13 m 13-20,5 m 24-30 m
Maksimum Balon Hacmi 100-460 m³ 435-1700 m³ 2450-4780 m³
Demirleme İstasyonu Taşınabilir Taşınabilir Sabit
Güç Aktarım Kapasitesi 0 - 1,5 kW 1 - 5 kW 3 kW
Tether Vinç Hızı (metre/dakika) '12-25 '12-30 '15-30
Gaz Helyum Helyum Helyum

TAKTİK SINIF : Taktik ihtiyaçlara cevap veren kolay kullanıma sahip aerostat ailesidir. Farklı görev bölgelerine hızlı konumlandırılabilir. 7/24 görev kabiliyetine sahiptir.

OPERASYONEL SINIF : 1.000 m operasyonel irtifaya sahip, uzun menzilde keşif, gözetleme ve haberleşme çözümleri sunan aerostat sistemidir. Yüksek rüzgar dayanımı, stabilite ve 7/24 görev kabiliyetine sahiptir.

STRATEJİK SINIF :Uzun menzil ve görev süresi gerektiren kritik görevler için, farklı görev yüklerini birlikte kullanabilen, yüksek taşıma kapasitesine ve operasyonel irtifaya sahip dayanıklı çözümlerdir. 7/24 görev kabiliyetine sahiptir.